Žilová trombóza
Ako žilová trombóza sú označované dve rôzne ochorenia .
Tromboflebitída
Zápal povrchové žily s jej trombózou . Jedná sa o pomerne časté a väčšinou skôr nepríjemné ako závažné ochorenie . Nepríjemné je hlavne svojím trvaním /jeho prejavy pretrvávajú často mesiace/. Prejavuje sa pásovitým začervenaním kože pozdĺž priebehu povrchovej žily a jej bolestivosťou.Relatívne riziko predstavuje možnosť prechodu voflebotrombózu /trombózu hlbokých žíl/, preto je potrebné tomuto ochoreniu venovať pozornosť .
Zápal povrchovej žily s jej trombózou , je až na špecifické prípady benígna záležitosť, liečba spočíva v podávaní lokálnych mastí s obsahom heparoidu, kompresiou a dľa rozsahu podávania liekov na riedenie krvi .
Flebotrombóza žíl
Prejavy žilovej trombózy: prejavuje sa náhlym vznikom bolestivého opuchu postihnutej končatiny - najčastejšie nohy , bolestí pri došliapnutí a zvesenie končatiny . Častými sprievodnými príznakmi sú zvýšená teplota , pocit tlaku alebo pnutia v končatine a jej bolestivosť pri pohmate .
Vzhľadom k tomu , že sa jedná o závažné , život ohrozujúce ochorenia, je dobré si zapamätať pravidlo , že človek s náhle vzniknutým , bolestivým opuchom nohy musí byť čo najskôr vyšetrený u lekára , optimálne na špecializovanej - cievnej ( angiologickej ) ambulancii .
U novovzniknutého , bolestivého opuchu treba dať pozor na príznaky embólie pľúcne - záchvatové zhoršenie dychu s bolesťou na hrudníku , prípadne s kolapsovým stavom . V tomto prípade sa jedná o závažný , akútne život ohrozujúci stav , pri ktorom musí byť pacient okamžite odvezený do nemocnice,najlepšie pomocou RZP .
Vyšetrenie
Diagnostika zápalu žíl spočíva v prevedení klinického vyšetrenia ,na ktoré nadväzuje duplexná ultrasonografia ( ultrazvuku žíl ) postihnutej končatiny . Ďalšími využiteľnými metódami sú dopllerovské vyšetrenie a izotopov flebografia , tieto metódy sú však iba orientačné .
Liečba
Liečba žilovej trombózy sa líši podľa lokalizácie zrazeniny v žilovom systéme a spočíva v aplikácii látok , ktoré znižujú zrážanlivosť krvi , v úvode najčastejšie v injekčnej aplikácii heparínu a potom nastavenie takzvanej antikoagulačnej liečbe na základe kontrol zrážanlivosti krvi . Neoddeliteľnou súčasťou liečby sú režimové opatrenia - kompresívna liečba pančuchami alebo bandážami , elevácia ( zvýšená poloha ) nôh , dostatočný prísun tekutín , chladné sprchy a podávanie venotoník ( liekov zlepšujúcich žilový návrat ) .